• DZIEŃ ŚWIĘTEGO PATRYKA. Zielono nam! :)

          • W celu bliższego zapoznania się z kulturą irlandzką, 17 marca w naszej szkole bardzo się zazieleniło. Wszystko za sprawą Dnia Świętego Patryka. Co to za święto?

            Dzień Świętego Patryka (ang. Saint Patrick’s Day) to irlandzkie święto narodowe i religijne obchodzone każdego roku 17 marca, święto patrona Irlandii – św. Patryka.

             

             

            Św. Patryk jest najbardziej znanym patronem Irlandii. Legenda głosi, że sprowadził chrześcijaństwo na wyspę, spopularyzował koniczynę i uwolnił Irlandię od węży. 17 marca uznawany jest za dzień śmierci świętego i obchodzony jest w Irlandii od około 1500 lat.

            Św. Patryk nie był Irlandczykiem o imieniu Patryk. Urodził się jako  Maewyn Succat i był Brytyjczykiem. Legenda głosi, że będąc nastolatkiem został sprzedany do niewoli w Irlandii, nawrócił się, uciekł z powrotem do Anglii, został księdzem i zaczął nawracać pogańskich Celtów na chrześcijaństwo.  

            Najważniejszą tradycją obchodów dnia św. Patryka jest noszenie ubrań w kolorze zielonym. Zielony to narodowy kolor Irlandii, nawiązujący do trawiastego krajobrazu wyspy i symbolizujący koniczynę przypisywaną tradycyjnie świętemu Patrykowi. Irlandczycy w wielu miastach organizują festyny i uliczne pochody, w których dominuje właśnie zieleń.

            Głównym symbolem święta jest shamrock (koniczyna), która jest także jednym
            z symboli związanych tradycyjnie z Irlandią. Według legendy o św. Patryku, wykorzystał on tę roślinę aby wyjaśniać pierwszym irlandzkim chrześcijanom dogmat o Trójcy Świętej. Nie mogli oni zrozumieć, jak to jest możliwe, że są Trzy Osoby Boskie, a jednocześnie są one jednym Bogiem.

            Warto wspomnieć również o skarzcie Leprechaun [czyt.leprekan

            Legendy i opowieści o tych magicznych skrzatach powstały bardzo dawno temu, przed wiekami, pod koniec panowania Celtów. Wierzyli oni w moce i duchy mieszkające np. w strumyku, drzewie czy kamieniu. Stąd też powstały legendy o małych duszkach. Ludzie zmieniali latami te opowieści, aż powstała, między innymi, legenda o skrzacie Leprechaun. Jest to mały, brodaty stwór, odziany w zielone ubranie i kapelusz z koniczynką.  Leprechaun chowa garnek złota na końcu tęczy. Czy skrzat ten jest tylko wymysłem ludzi, czy naprawdę istnieje???  Ponoć skrzaty te mają w sobie coś z Celtów. Kochają celtycką muzykę i taniec. Naoczni świadkowie, którzy ponoć widzieli tego stworka twierdzą, że wyglądem przypomina krzepkiego staruszka,  jest bardzo sprytny i woli trzymać się z daleka od ludzi, choć czasem lubi płatać im figle.  Skrzat ten jest znakiem szczęścia, gdyż zgodnie z legendą ”kto złapie skrzata wejdzie w posiadanie garnca złota”. Jest tylko mały problem - stworek ten jest bardzo, ale to bardzo przebiegły.
            Niegdyś pewnemu szczęśliwcowi udało się złapać skrzata. Ten wskazał mu wówczas krzew, pod którym miał byćukryty skarb. Szczęśliwiec niezwłocznie udał się po coś, w co mógłby włożyć złote monety. Gdy wrócił we wskazane miejsce, zastał całe pole usiane identycznymi krzewami, jak ten wskazany przez skrzata. Uniemożliwiło mu to odnalezienie skarbu, co oznacza, że dalej pozostaje on do zdobycia...
            Jeżeli sami  nie spróbujecie odnaleźć i złapać radosnego skrzata, który śpiewa i tańczy nie dowiecie się czy szczęście naprawdę istnieje i czy można wejść w posiadanie skarbu.

            Podczas lekcji j. angielskiego uczniowie klasy V wsłuchując się w rytm irlandzkiej muzyki szukali, szukali, aż wreszcie... znaleźli słodki skarb!
             

          • Pyszny Tłusty Czwartek

          • Tłusty Czwartek! Najsmaczniejszy spośród wszystkich dni.  Jak co roku, Rada Rodziców ufundowała pączki dla wszystkich uczniów naszej szkoły dzięki czemu mogliśmy poczuć słodki smak tego wyjątkowego, pysznego święta.

          • Krótka relacja z bali karnawałowych :)

          • Tegoroczne bale karnawałowe w naszej szkole odbyły się nieco inaczej. Klasy świętowały mniej hucznie niż zwykle, bez wspólnej dyskoteki, z zachowaniem reżimu sanitarnego. Chętni uczniowie zaprezentowali ciekawe stroje, były wspólne zabawy, a przede wszystkim każdemu dopisywał dobry humor.

            W celu obejrzenia zdjęć - zapraszamy do galerii. :)

          • SKRÓCONA NAUKA ZDALNA!

          • Minister edukacji, Przemysław Czarnek, potwierdził w środę 9 lutego, że nauka stacjonarna powróci od poniedziałku, 21 lutego (chodzi o te województwa, w których już zakończą się ferie zimowe). W pozostałych województwach wszyscy uczniowie zakończą naukę zdalną i wrócą do szkół 28 lutego.

          • Wywiadówka online

          • Szanowni Państwo,

            Informujemy, że wywiadówka odbędzie się zgodnie z zapowiedzianym harmonogramem, ale ze względu na panującą sytuajcę, będzie miała formę zdalną. Za pośrednistwem Librusa, wychowawcy prześlą do Państwa linki z zaproszeniem na spotkaanie na platformie Zoom.

          • Szanowni Nauczyciele, Rodzice i Opiekunowie!

          • Przypominam, że posiedzenie rady pedagogicznej klasyfikacyjnej odbędzie się w poniedziałek - 24.01.2022r. o godz. 14.30 w budynku szkolnym.

             

            Zapraszam do zapoznania się z planem i formą spotkań z rodzicami w styczniu 2022r.

            Spotkania z wychowawcami odbędą się 26 stycznia 2022r. /środa/ w salach lekcyjnych  poszczególnych klas z  zachowaniem reżimu sanitarnego / proszę o zabranie maseczek i długopisów/.

            1. Godzina 16.00 - zebranie z rodzicami uczniów klas  IV, V i VI .

            2. Godzina 16.45 -zebranie z rodzicami uczniów klas  I, II i III .

            W zależności od sytuacji epidemicznej istnieje możliwość, że spotkanie  rodzicami odbędzie się on-line z wykorzystaniem platformy ZOOM.O ewentualnych zmianach zostanie do Państwa wysłana  informacja.

             

            Pozdrawiam

            Marian Pęcherz - dyrektor szkoły.

             

             

          • POWRÓR DO NAUKI W TRYBIE STACJONARNYM

          • Dzień dobry!   

            Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami 10 stycznia 2022 r. uczniowie wracają do nauki w trybie stacjonarnym / w szkole/. Organizacja pracy w naszej  szkole  odbywać się w reżimie sanitarnym i przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa.

            więcej-komunikat:

            https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/powrot-uczniow-do-nauki-stacjonarnej-od-10-stycznia-2022-r

            Pozdrawiam

            M. Pęcherz - dyrektor szkoły

          • Wspólne kolędowanie? Online wszystko jest możliwe!

          • Nauczanie zdalne nie wykluczyło wspólnego kolędowania. Podobnie jak w zeszłym roku, społeczność naszej szkoły spotkała się wirtualnie na drugim koncercie kolęd. Chętni, odważni uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności nie tylko wokalne, ale i muzyczne.

            Więcej szczegółów z tego wyjątkowego spotkania znajdziecie w galerii. Zapraszamy :)

          • KLASOWE SPOTKANIA WIGILIJNE INNE NIŻ ZWYKLE

          • Ze względu na pandemię COVID-19 i nauczanie zdalne, które wprowadzone zostanie od najbliższego poniedziałku, tegoroczne spotkania wigilijne w klasach odbyły się nieco wcześniej i różniły  się od tradycyjnych.

            Nie było łamania się opłatkiem, składania sobie życzeń osobiście, lecz w grupie na forum klasy, zabrakło również wspólnego posiłku przy dużym stole... Najważniejsze jednak, że spotkaliśmy się razem przy choince i wspólnie zaśpiewaliśmy kolędy.

          • Św. Mikołaj odwiedził naszą szkołę.

          • W tym roku na szczęście nic  nie stanęło na drodze Św. Mikołajowi i odwiedził naszą szkołę. Ileż było radości, emocji i pozytywnych wrażeń. Tak bardzo wyczekiwany przez wszystkich Gość sprawił ogromną przyjemność całej szkolnej społeczności. Dzięki rodzicom, którzy wysłali listy do Świętego,  wszyscy uczniowie otrzymali paczki wypełnione łakociami, a nawet drobnymi upominkami. Już czekamy z utęsknieniem do przyszłego roku i kolejnej wizyty Św. Mikołaja.

          • Andrzejki - tradycja i zabawa.

          • Zgodnie z tradycją, uczniowie klasI-III oraz  IV-VI podczas lekcji wychowawczych zorganizowali klasowe andrzejki. Specjalnie z tej okazji przygotowali samodzielnie zabawy i wróżby, a z pomocą rodziców uprzyjemnili sobie dzień słodkim poczęstunkiem. Na pełną fotorelację zapraszamy do galerii. :) 

          • Konkurs recytatorski poezji religijnej i metafizycznej.

          • 26 listopada 2021 r. odbył się szkolny etap konkursu recytatorskiego poezji religijnej i metafizycznej, w którym udział brali chętni uczniowie z klas I-IV. Do kolejnego - rejonowego etapu przeszły uczennice klasy IV: Zuzanna Dutkiewicz, Emilia Bednarz i Oliwia Kurpiel. Przed dzielnym, odważnym  Pierwszoklasistą Remigiuszem Zalwertem rywalizującym ze starszymi koleżankami, kolejne konkursy recytatorskie stoją otworem. Najważniejsze to próbować czegoś nowego jednocześnie zbierając doświadczenie. Wszystkim Uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów.